Etiketler

, ,

 

Selamlar,

Geride bıraktığımız İzmir Kitap Fuarı’nda Karanlığın Ötesinde adlı eserim garip bir mağduriyete kurban gitti. Haberi aşağıda sizlerle paylaşıyorum, fazla yorum yapmak da istemiyorum, takdiri size kalmış. Umuyorum ki ilahi adaletin çarkları dönecek… Olaydan yeni haberim oldu, o değerli isimlerin arasına girmek gurur verici olsa da keşke böyle olmasaydı diyorum…

 

İzmir Kitap Fuarına Polis Baskını!

 İzmir polisi, 16. İzmir Kitap Fuarı’ndaki standlara baskın yaptı

İzmir polisi, korsan ve bandrolsüz yayınların satışını önlemek amacıyla Kültürpark’ta düzenlenen 16. İzmir Kitap Fuarı’ndaki standlara baskın yaptı. Operasyonda, 3 yayınevinin standındaki toplam 800 kitaba, daha ucuz kitaplara ait bandrollerin yapıştırıldığı belirlendi. Yayınevlerinin bu yolla haksız kazanç elde ettiği belirtilirken, olayla ilgili gözaltına alınan 3 çalışan ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucu 16. İzmir Kitap Fuarı’nda korsan ve başka kitaplara ait bandrollerin yapıştırıldığı kitapların satışının yapıldığı bilgisini aldı. Yapılan araştırmalar sonucu ekipler dün (pazartesi) takibe aldıkları 15 yayınevine şok baskınlar yaptı. Yapılan baskınlar sonucu 3 ayrı yayınevinde 800 kitabın üzerine başka kitaplara ait bandrollerin yapıştırıldığı ve bu şekilde satışa sunulduğu tespit edildi. Baskınlarda 800 kitaba el konulurken yayınevlerin standlarında görevli 3 kişinin ifadesi alındı. İfade veren üç kişinin kitaplardaki farklı bandrollerden haberleri olmadığını belirterek, “Bandroller matbaalarda yanlışlıkla yapıştırılmış olabilir” dedikleri öğrenildi.

ARALARINDA DÜNYA KLASİKLERİ VAR

Polisin yaptığı baskınlar sonucu kitap fuarında yayınevlerinin başka kitaplara ait bandrol yapıştırarak sattığı kitaplar arasında Dostoyevsky’nın Budala, Savaş ve Barış, Delikanlı, Balzac’ın Goriot Baba ile Recai Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası ile Bahadır İçel’in Karanlığın Ötesinde gibi eserlerinin yer aldığı öğrenildi.

BANDROLLERİ DEĞİŞTİRİYORLAR

Yayınevi sahiplerinin daha sonra savcı tarafından ifade için çağrılacağını belirten Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği ekipleri, “Yayınevleri basacakları kitaplar için Kültür Bakanlığı’ndan bandrol alır. Bazı yayınevleri düşük fiyattaki kitabın bandrolünü yüksek fiyattaki kitaplara yapıştırıyor. Böylece vergi kaçırıyor veya hak sahiplerine ‘kitabın az sattı’ diyerek ona göre ödeme yapıyor. Ancak bizim özel şifre ile girdiğimiz Kültür Bakanlığı’nın sorgulama biriminde hangi bandrolün hangi kitaba ait olduğunu tespit edebiliyoruz. Tepit ettiklerimiz hakkında ‘usulsüz bandrollü kitap satmaktan’ işlem yapıyoruz” dedi.

2 İLE 4 YIL ARASI HAPİS CEZASI VAR

Fikir ve Sanat Eserleri Kanu’nun 81. Maddesi’ne göre usulsüz bandrollü kitap satanlar, 2 ile 4 yıl hapis cezasına çaptırılır. Hapis cezasının yanı sıra usulsüz bandrollü kitap satarak haksız kazanç sağlayan kişilere aynı zamanda 50 bin ile 150 bin TL para cezası verilir.

 

kaynak: haber365

Haberin aslı da şuradadır…

 

http://www.haber365.com/Haber/Izmir_Kitap_Fuarina_Polis_Baskini/

 

 

Reklamlar