Etiketler

, , ,

“Cihatopya” kitabımla ilgili olarak İzdiham dergisinde yayınlanan röportajımın metni;

BAHADIR İÇEL, TÜM DÜNYAYI MÜSLÜMAN YAPAN ADAM

“Cihatopya: Müslüman Bir Dünya” kitabı tamamı müslüman olmuş bir dünyada geçen bir macera romanı. Yazarı Bahadır İçel ile yeni kitabına dair konuştuk.

Öncelikle kitabın isminden başlayalım. Nedir “Cihatopya”?

Cihatopya, Cihat ve Ütopya (ya da distopya) kelimlerinin bileştirilmesinden türemiş bir kavram. Cihat kelimesi, genelde bilmediğimiz üzere, insanlığı zulümden kurtarmak amacıyla çaba sarfetmek, bu çabayı sarf ederek de adalet ve güzelliği yani İslam’ı insanlara götürmektir. İnsanı, insanlığı kurtarmak için ulvi bir amaçla yapılan harekettir.  Bu açıdan bakarsak da “cihat” kavramının aslında İslam için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ne yazık ki günümüzde “din için savaş” gibi yanlış ve içi boşaltılmış bir anlamla eşleştirilmektedir ki kitapta da göreceğiniz üzere İslam’ın tüm dünyaya yaygınlaşmasında bir savaş yok.

“Cihatopya”da ne anlatılıyor?

Aslında Cihatopya, George Orwell’in 1984′ü gibi… Burada bir yönetim biçimi yerine dünyaya yön veren bir din söz konusu. Cihatopya’da, her ne kadar ulvi bir amaçla olursa olsun, özü güçlü ve niyeti iyi olsa da insanoğlunun tek bir düşünceyi, inanç biçimini ya da yaşama tarzını nasıl kolayca bir güç unsuruna, despot bir rejime dönüştürebileceği anlatılıyor.

Cihatopya’nın bir roman, bir kurgu eser olduğunu unutmamak gerekiyor en başta. Bu romanda Küresel Şeriat denilen bir düzen dünyayı şeriata göre yönetiyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde talihsiz olaylar baş gösteriyor ve Küresel Şeriat’ın hukuk adamları ve araştırmacıları olan “Kadılar” devreye giriyor. Biz de kahramanımız olan “üç kadı” ile beraber hem müslüman bir dünyayı, hem de böyle bir düzenin arkasındaki tehlikeyi tanımaya başlıyoruz.

Peki nedir bu tehlike?

Umudun ta kendisi olan canlı, elbette “insan”. Tüm dünyanın Müslüman olması ve ardından bu düzenin bozulması bir kıyamet alameti ayrıca. Cihatopya’da da bölüm isimleri ve Kur’an alıntıları sık sık yaklaşan bir kıyamete işaret ediyor.

Cihat, şeriat, kadılar, kıyamet… Cihatopya ne tür bir roman?

Cihatopya, olası bir gelecekte geçen bir macera romanı. Bilimkurgu unsurlar fazla yok. Sanki yirmi ya da yirmi beş sene sonrasındayız, yalnızca tüm dünya Müslüman olmuş, teknolojide ufak tefek ilerlemeler söz konusu. Elbette gizem, aksiyon ve aşk da mevcut.

Ne kadar olası bir gelecek Cihatopya’nınki?

Son zamanlarda yaşananlar ve araştırmalarımın sonuçları bu olasılığın gayet yüksek olduğunu söylüyor. İslam artık daha iyi biliniyor dünyada ve Müslümanların sayısı hızla artıyor. Elbette romandaki gibi neredeyse % 100 bir müslüman dünyaya bu kadar kısa zamanda geçmek mümkün değil.

Tamamı Müslüman bir dünya tasviri yapmaktan ve bu konuda çeşitli tepkiler almaktan çekinmediniz mi?

İslam’ın ve Kur’an’ın söyledikleri açıktır ancak benim bakış açım ve başkalarının olaylara bakış açıları farklı olabilir. Mümkün oldukça hassasiyetler hususunda dikkatli davranmaya ve yanlış anlaşılmalara fırsat vermemeye çalıştım. Ancak yukarıda da dediğim gibi kitabı okurken İslam yerine Hıristiyanlık ya da Emperyalizmi koyabilirsiniz. Aslında bahsettiğim tek bir dünya düzeninin artıları ve eksileri neler olabilir. Sonuçta bu kitabın bir kurgu olduğunu, bir roman olduğunu unutmadan okumak gerekiyor. Hayal gücümün bir eseri. Farklı bir gündemi ya da amacı yok. Okuyup eğlendirmek ve düşündürmek istiyor. Okuyucuyu da kendi ütopyalarını kurma hususunda cesaretlendirmek istiyor.

Röportaj: Kayra Yılmaz

 

Orjinali için;

http://www.izdiham.com/index.php/bahadir-icel-tum-dunyayi-musluman-yapan-adam#more-4387

Reklamlar