Etiketler

, ,

Misfits, şu anda ikinci sezonu yayında olan bir İngiliz dizisi.

Dizi, mahkeme kararıyla zorunlu kamu hizmetine çarptırılmış bir grup sisteme “uyumsuz” gencin maceralarını anlatıyor. Hapse girmemek için zorunlu olarak yaptıkları işlerini yerine getirirken nereden geldiği belli olmayan “gerçeküstü” bir fırtınanın içinde buluyorlar kendilerini. İnsan kafası büyüklüğünde tanelere sahip doludan kaçarlarken üstlerine bir yıldırım düşüyor ve ardından bu fırtınanın onlara süper güçler getirdiklerini fark ediyorlar.

Buraya kadar dizi biraz “Heroes”u ya da “X-Men”i andırsa da aslında çok daha farklı bir noktada durduğunu daha ilk anlarından belli ediyor. Bu gençlerin biri uyuşturucudan, biri hırsızlıktan, biri öfkesini kontrol edememekten, diğer sapıkça hareketlerinden dolayı cezada yani hepsi aslında  birer “uyumsuz”! Diziye de adını bu veriyor zaten. İlk bölümde gözetim memurlarını öldürerek bir anda alışılmış süper kahramanlardan olmayacaklarının sinyallerini veriyorlar. Ağızları bozuk, niyetleri bencilce ve çoğu zaman antipatik olan kahramanlarımız şaşkın halleri, yanlış kararları, iflah olmaz tavırları ile bir anda sizi ekrana bağlayıveriyorlar.

 

Basit bir minvalde ilerlese de İngiliz titizliği kendini hemen belli ediveriyor. Her şeyi karmaşıklaştırıp bizi soru işaretlerine boğmaktan itinayla uzak dursa da fırtınanın sebebi, başroldeki Nathan’ın süper gücü (öğrenmek için ilk sezonun son bölümüne kadar gitmeniz gerekiyor), işledikleri cinayeti gizleyip kendilerini aklama çabaları, kahramanlarımızın karanlık geçmişleri arkada merak uyandıran ve sürekli gelişen detaylar. Hikayenin önünde ise her bölüm farklı bir “kötü adam” arzı endam ediyor. Bu fırtınanın etkilediği başka insanlar da var ve bunlar güçlerini her zaman iyi niyetli kullanmadan yana değiller. Kahramanlarımız ilginç bir durum fark ediyor, rakipleri ile yüzleşiyor ve kendilerini biraz daha keşfediyorlar.

Diziyle ilgili ilginç detaylardan biri de bizi sürekli şaşırtmayı başarması, nereye gideceğini tahmin edemiyorsunuz ve süper güçlerinden dolayı ayrıcalıklı olmaktan ziyade çaresiz görünen kahramanlarla siz de savruluveriyorsunuz.

İlk sezon yalnızca altı bölümden ibaret, bir mini dizi gibi. Şu aralar ikinci sezonu yayınlanıyor. Misfits, kesinlikle göz atılması gereken bir inci. Ancak küfür dolu dili ve erotik sahneleri ile ilgili de uyarıda bulunmak gerek. Her süper kahraman dizisi çocuklar için yapılmaz, Misfits bunu gayet güzel ifade ediyor. Zekice yazılmış, eğlenceli, popülist hilelere ve görsel efektlere sığınma ihtiyacı duymayan alternatif bir süper kahraman hikayesi Misfits.

Takımın en zekisi Curtis gibi dursa da ve Kelly’nin zihin okuma gücü çok etkili görünse de bence diziyi sırtlayan iki eğlenceli karakter görünmez olabilen Simon ve elbette çenesi düşük Nathan… Favorilerim olma konusunda yarışıyorlar…

Uzun lafın kısası; Mutlaka izleyin…

Reklamlar