Etiketler

, ,

Dünyanın en uzun soluklu bilimkurgu dizisi Doktor Kim (Doctor Who). 1963’te yayınlanmaya başlamış, arada birkaç senelik boşuklar ile 2010 yılına kadar yayınını sürdürmüş. Bu yazı kaleme alınırken hala yayında.

Doktor Kim, insan gibi görünse de aslında kendisi hayatta kalmış son Zaman Lordu. Eski ve kadim bir ırkın temsilcisi. Polis Kulübesi şeklindeki zaman makinesi/uzay gemisi Tardis ile çeşitli zaman dilimlerine ve evrenin farklı köşelerine yolculuklar yapabiliyor. İnsanlığı korumayı kendine sorumluluk edinmiş çünkü o ucu bucağı olmayan evrende insanoğluğunu yok edebilecek pek çok tehlike var; kusursuzluk arayışındaki Dalekler, tüm yaşayan organizmaları kendinden birine dönüştürmek isteyen Siber Adamlar, akıllı bilgisayarlar, vampirler, hayaletler, insan kılığındaki yaratıklar, anlayacağınız aklınıza gelebilecek her türlü şeytanlığa karşı insanoğlunu hayatta tutmak için elinden geleni ardına koymuyor ancak kendisi biraz garip ve ekzantrik, herhalde aklı zorlayan binbir fanteziyle gerçekten yüzyüze geldiğinden olsa…

Doktor, bir nevi ölümsüz olduğu için belki de yaşayan dünyayla bağlantısını kaybetmemek amacıyla yolculuklarında kendilerine bir “yoldaş” edinmeyi adet haline getirmiş. Bu yoldaşları da genelde çenesi düşük, meraklı ve güzel kadınlardan seçiyor.

Dizinin en önemli özelliği hemen hemen her sene değişen kadrosu. Hatta başroldeki Doktor Kim karakteri bile birkaç senede bir değişiyor çünkü ölümcül bir yara aldığında Anka Kuşu misali küllerinden yeniden doğma özelliğine sahip Doktor Kim. Ancak bu yeniden doğuşlarda bedensel görünümü ve bazen de kişiliğinde değişiklikler oluyor. 2010 yılında yayınlanan bölümler itibarıyla 11. Doktor yürürlükte.

Çoğu zaman çocukça gelse de emin olun hayal gücünüzün sınırlarını genişletecek, eğlenceli bir bilimkurgu dizisi Doktor Kim. Eğer bilimkurguyu seviyorsanız ve bazen absürt de olsa hayal gücünüzü gıdıklayacak birşeyler arıyorsanız Doktor Kim sizin için biçilmiş kaftan.

Reklamlar