Etiketler

, , , ,

Yürüyelim Arkadaşlar!

Yürüyen Ölüler, kapaklarından da anlayacağınız üzere zombi konulu bir çizgi roman serisi. Zannediyorum tamamı zombi kıyametini konu alan ilk çizgi roman serisi olma özelliğine de sahip. Keza zombileri çeşitli çizgi serilerde konuk oyuncu olarak görsek de bu kadar başrolde olduklarını hatırladığım orjinal bir çizgi seri yok.

Konusuna gelince; küçük bir kasabada polis memurluğu yapan Rick bir çatışmada yaralanıp komaya girer. Aradan günler geçer ve komadan uyandığında kendini  bomboş bir hastanede bulur. (Sanıyorum bu giriş orjinallikten bir o kadar uzak keza 28 Gün Sonra, Resident Evil gibi pek çok sinema eserinden bu sahneye aşinayız, ilk sayısı 2003 yılında basılmış çizgi roman mı bunlardan etkilendi yoksa sinema yapımcıları mı çizgi romandan esinlendi bilemiyorum.) Hastaneden çıktığı anda ise tüm şehri, tüm ülkeyi zombi istilası altında bulacaktır. Karısı ve çocuğunu arayarak yollara düştüğünde, bu salgından kurtulmayı başarmış diğer insanlarla bir araya gelecektir. Sonrası bildiğiniz kaç, saklan, kapıları camları güçlendir, zombileri beyninden vur teranesi.

Serinin tamamını bitirmeden bu yazıyı kaleme aldığım için sonunda zombilerin nasıl ortaya çıktığı ya da satır aralarındaki eleştiriyi nereye taşıyacaklarını bilmiyorum ancak her post-apokaliptik eserde olduğu gibi bunda da bolca “Madmax Sanrısı” görmek mümkün. Silahlanmış vahşi çeteler, ölüler arenasında yapılan gladyatör dövüşleri, birbirini çekemedikleri için öldüren karakterler… Yazar ve çizer ekibi dünyayı zombilerin basması yeterli değilmiş gibi konuyu ellerinden geldikçe karamsarlaştırmak için ter dökmüşler. Keza yollarda, güvenli bir sığınak arayan on – onbeş kişilik ekibimiz arasında sevdiği adam kendini genç bir kadınla aldattı diye intihar eden karakterler, anneleri ya da babaları ölüler tarafından öğle yemeği olup öksüz kalan çocuklar, karısına kavuşan baş karakterimizin kendisi yokken karısının başkasıyla olduğunu hatta ondan “hamile” olduğunu öğrenmesi… Dediğim gibi drama bu zombi hikayesine fazlaca katılmış bir sos gibi duruyor.

Zaten çizgi roman serisinin orjinal ismi “Walking Dead”, (Yaşayan Ölüler anlamına gelen Living Dead’e bir atıf) aslında “Ölü Yürümek” şeklinde de Türkçeleştirilebilir keza çizgi romandaki konu ilerledikçe bu anlamı kazanıyor.

Siyah beyaz çizilmiş, taramalarını bazı yerlerde yoğun ve başarısız bulduğumu söylemeliyim, karelerini iri ve yer yer boş, gereksiz bulduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.  Bir televizyon dizisi olarak da geçtiğimiz sene içerisinde yapım çalışmalarına başlanmış olmasına rağmen şu an için duyurulmuş bir yayın tarihi yok.

Genel olarak iyi bir çizgi seri olmadığını düşünüyorum, merkezdeki  zombi konusu daha iyi işlenebilirdi kanaatindeyim ancak yazar ve çizerleri sadece bir zombi draması yaratmaya karar vermişler gibi.  Türkçe’ye de çevrildiğini biliyorum ancak ben eğer İngilizcesini temin olanağınız varsa Yürüyen Ölüler yerine Y: The Last Man’i tavsiye edebilirim. Yakın bir konuya sahip olan Y; kurgusu, gizemi ve karakterleri ile Yürüyen Ölüler’e beş basar.

Reklamlar