Etiketler

, , , , ,

Dünyadaki son adam olmak pek çok erkek için ilgi çekici ve güzel bir fantezi gibi görünse de “kazın ayağı pek öyle değil…”

Y: The Last Man, Brian K. Vaughan ve Pia Guerra tarafından yaratılmış bir çizgi roman serisi. Vertigo yayınları tarafından çıkan seri 60 sayıdan (Daha Sonra 10 Cilt olarak da yayınlanmış.) ibaret.

Dünyadaki Y kormozumu taşıyan her memelinin bir anda ölmesiyle birlikte dünya bir tür kıyamet yaşamıştır. Her türün erkeği, anne karnındaki erkek bebekler hatta sperm bankalardaki spermler bile ölmüştür.  Ancak anlaşılmayan bir nedenden dolayı mucizevi bir şekilde Yorick Brown isimli kaçış ustası (escape artist – bir tür illüzyonist) ve erkek maymunu Ampersand bu salgından etkilenmemiştir.

Sadece kadınlardan ibaret toplum çökmenin ve insanlık tükenmenin eşiğindedir. Bir grup kadın eski devlet düzenlerini tekrar kurup dünya düzenini ayakta tutmaya çalışırken aşırı feminist olan Amazonlar isimli bir akım ise hızla dünyada yayılmaktadır. Amazonlara göre evrimin geçici bir parçası olan erkekler görevini tamamlamıştır ve artık yalnızca kadınlar hüküm sürecektir.

Peki tüm erkekleri bir anda öldüren gizem nedir? Tanrı mı, doğa mı yoksa tüm olanlardan kendini sorumlu tutan Doktor Allison Mann’ın hayat verdiği ilk klon bebeği midir? Çünkü o ilk bebeğin dünyaya nefes aldığı an erkekler ölmüştür…

İşte yavaşça bir kıyamet sonrası ortamına dönüşen dünyada hayatta kalan tek erkek olan Yorick Brown’ın aklında ise tek şey vardır. Ölümlerin yaşandığı esnada Avustralya’da olan nişanlısına ulaşmak… Bu yolda kendini gizlemek, dost ya da düşman farklı motivasyonlara sahip yol arkadaşları (kadınlar) edinmek zorunda kalacaktır…

Merak uyandıran, gizemini neredeyse sonuna kadar sürdüren ve sürprizleri, ilgi çekici detayları ile biz çizgi romanın ötesine geçmeyi başarmış eğlenceli ve sürükleyici bir çalışma “Y: The Last Man”. Özellikle de böyle bir konuda her ne kadar yetişkin okuyucu kitlesine yönelik bir çalışma olsa da cinselliği epey arka planda tutmayı başarmış olması da ayrıca takdiri hak ediyor. Tüm seri boyunca hikaye hiç bayağılaşmıyor ve  esas konusundan uzaklaştığın düşündüğünüz her an hikayenin sonuna etki edebilecek bir tuğla koymayı başararak ilginç bir bütünlük oluşturuyor.

Çizgi romanla ilgili bir ilginç haber de New Line Cinema tarafından film haklarının alınmış olması ve yapımcı olarak David S. Goyer’e emanet edilmiş olması. Her ne kadar bir televizyon dizisi olarak uzun soluklu bir maceraya dönüştürülmesi bana daha cazip görünse de şu anki bilgilere göre 2011’de sinema perdelerinde boy gösterecek olan film adaptasyonu şimdiden bende merak uyandırmaya başladı bile…


Not: Ne yazık ki ülkemizde yayınlanmadığı için İngilizce kopyasını ancak yurt dışından edinebilirsiniz. Seri tamamlandığı için toplu olarak ciltler halinde bulmanız mümkün.

Reklamlar