Etiketler

, ,

edebiork

Edebiyatın Facebook’u: Edebiork

Kısa bir süre önce beta yayınına başlayan Edebiork hem konsepti hem de içeriği itibarıyla geleceğe dönük “farklı” yaklaşımlardan biri olarak bize göz kırpıyor.

Sitede Facebook’ta olduğu gibi bir profiliniz var, arkadaş grubunuzu oluşturuyor ve sosyal zincirinize kattığınız insanları takip edebiliyorsunuz. Onlar da sizleri takip ediyor. Ayrıca çeşitli aktivitelerden aldığımız puanlarla popülaritesi artan bir profilimiz, kitap, ünlü ve anket veri tabanı, ille de forum diyenler için de bir forumu içinde barındırıyor.

Daha çok özelleştirilmiş bir Facebook gibi düşünmek lazım. Zaten gücü ve farklılığı da buradan geliyor, alıştığımız tek yönlü blog siteleri, forumlar ve e-dergilerden ziyade tamamen amatör olarak bir şeyler paylaşan, birbirilerinin yazılarını okuyup yorum yapan, üstüne üstlük sadece bu açılardan değil fotoğraflar, kişisel durumlar gibi daha samimi aracılarla pekiştirilen bir ortam söz konusu. Fırsat buldukça ziyaret ettiğim henüz çiçeği burnunda bir oluşum. Zamanla içeriği zenginleşecek ve güçlenecek…

Temeli edebiyata dayanan bu tarz inovasyonları öncelikle en azından birer edebiyat sever olarak desteklemek ve alkışlamak gerekiyor.  Site yöneticileri pek çok aplikasyon ile siteyi ileri yönelik olarak inanılmaz boyutlarda geliştirip zenginleştireceklerini beyan ediyorlar. Elbette bunu zaman ve ilgi gösterecek ancak ben şimdiden olabilecek fikirlerle heyecanlanmaya başladım bile.

Şimdilik edebiyatta benimle ortak zevkleri paylaşan insanların profillerine sızarak kendi çarpık aynamdan bakmak bana eğlenceli geliyor. Devamını de merakla bekliyoruz…

Ziyaret Etmek ve Katılmak İçin:  www.edebiork.com

Bahadır İçel

Reklamlar