Etiketler

, , ,

Geçe sene sessiz sedasız gösterime giren ve el altından birkaç ödüle uzanan bir film hakkında bir iki kelamı gerekli gördüm.

Let The Right One In (Lat Den Ratte Komma In) 2008 yapımı bir İsveç filmi. Türünden söz etmesi gerçekten zor çünkü korku ve gerilimi, dram ve aşkla o kadar iyi yoğuruyor ki zaman zaman karamsar bir çocuk filmi izlediğinizi zannederken bir an sonra da tırnaklarınızı kemirdiğiniz bir korkuya dönüşüveriyor.

Yalnız annesiyle yaşayan Oskar, okulda kabadayılarca itilip kakılan bir çocuk. Apartmanlarına taşınan komşularının kızıyla kurduğu arkadaşlığın onu geri dönülmez şekilde değiştireceğinin farkında değil. Çünkü yeni kız arkadaşı Eli aslında bir vampir. Konusunu böyle özetlesek de filmin bizi nerelere götürdüğünden dem vurup izlemek isteyenleri keyfini kaçıracak değilim ancak dile getirmeden edemeyeceğim ki benzer konu taşıyan Amerikan vampir aşkı Twilight’a her açıdan pabucu ters giydirebileceği bir gerçek. Tabii ki temel farklılıkları olduğu için karşılaştırılmaları ne kadar doğru bilemiyorum ama konu benzerliği onları göbekten bağlıyor.  

Hollywood filmlerinin cesaret edemeyeceği kadar cesur bir film ayrıca. Öyle çok kanlı ya da cinsel içerikli değil, gerçekçi dokusunun içerisinde masum bir çocuğun kana olan ihtiyacından doğan gerilimin peliküle aktarılmasındaki cesaretten söz ediyorum. Yüzünde donmuş kanlarla dolaşan çocuklar, kana susamışlığın acımasız yabaniliği ve ergenliğin çetrefilli yolları gibi ayrıntılarla örülmüş açık yüreklilikten bahsediyorum. Bir de bunların üzerine izleyici boğmayan hafif alt metinler oluşturmaktan da kaçınmıyor. Daha fazla ipucu verip de keyfinizi kaçırmayayım.   

Hollywood’a burun kıvıran Avrupa Sineması hayranlarından değilim. Hollywood olmasaydı dünyada sinema şu anlarda nerede olurdu iyice bir düşünmek lazım. Hem artık eskisi kadar popülist çizgisine saplanmış değil Hollywood, Oscar’a uzanan bağımsız yapımlardaki artışı hepimiz gözlüyoruz. Ancak “Let The Right One In” biraz alıştığımız çizgiden çıkıp bize serin bir Kuzey Avrupa esintisi sunuyor. Keşfedilmemiş bu inciyi keşfetmek de meraklılarına kalıyor.

İyi Seyirler. 

 lat_20den_20ratte_20komma_20in_20omslstorsta_s

 

Not: Film, İsveçli yazar John Ajvide Lindqvist’in aynı adlı romanından uyarlanmış.

Reklamlar