Etiketler

, , , ,

Şakayla Karışık Sadri Alışık

1925 doğumlu sanatçı 19 yaşında, 1944 yılında ‘Günahsızlar’ ile başladığı sinema yolculuğunu 1994’teki ‘Yengeç Sepeti’ ile noktaladı. İşte bu yarım asır boyunca Türk sinemasına damgasını vurmuş efsane bir oyuncuyu hatırlayacağız; Sadri Alışık’ı.

 

sadri-alisik9

Sinema sektörünün içinde bulunmuş ya da bulunmamış kime sorarsanız sorun Sadri Alışık konusunda güzel şeyler duyarsınız. Çünkü Sadri Alışık, yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanmış bir halk sanatçısıdır. Canlandırdığı tipler kadar hayatıyla da her zaman sevilen biri olmuştur.

Sinemadaki başarısının sebebi belki de Türk Sinemasının tiyatro kökenli ilk jönlerinden olmasından alır. İlk birkaç sinema filminde yan rollerde göründüğü dönem pek bir prim vermez sinemaya. Gönlünde tiyatro tutkusu yatmaktadır çünkü. 1959 yılındaki büyük başarı yakalayan Lütfi Ö. Akad’ın ‘Yalnızlar Rıhtımı’ filmi ile sinemaya geçiş yapar ve bundan sonra ardı arkası kesilmeyecek birçok filmde başrolde görme şansı buluruz onu. ‘Yalnızlar Rıhtımı’ filminde tanıştığı Çolpan İlhan ile evlenip mutlu bir aile yuvası kuracaktır kendine.

Dudağının üzerindeki incecik bıyığı, etkileyici olarak kullandığı vücut dili ile adeta filmlerinin yarattığı bir kişilik daha geliştirmeye başlar Sadri Alışık. Genelde sonradan seslendirmenin kullanıldığı bu yıllarda Sadri alışık kendi sesiyle karakterlerini seslendirme konusunda titiz davranır. Onun o kırık sesiyle bir ‘Hey, yavrum hey!” deyişi vardır ki, yeri geldiğinde komik yeri geldiğinde hüzünlü olur bu kelimeler onun ağzında. Bir de Turist Ömer filmlerindeki eliyle alnına dik olarak verdiği unutulmaz selamı vardır. Bu ayrıntıya daha sonra tekrar geleceğiz, isterseniz sırayı bozmayalım.

Altmışlı yıllara geldiğimizde Sadri Alışık’ı, Ayhan Işık ve Belgin Doruklu ‘Küçük Hanımefendi’ filmlerinde görürüz. Birlikte dört film çevirirler ve hepsi çok sevilir. O mahalle ağzıyla konuşan, tatlı serseri karakterini işte bu filmlerle geliştirmeye başlar Sadri Alışık. Önce Ofsayt Osman çıkar ortaya, 1966’da ise Türk sinemasının en ünlü komedi kahramanı ile tanışırız; Turist Ömer. Turist Ömer, Sadri Alışık ile bütünleşir adeta. Türk sinemasının daha sonraki yıllarında bu başarıyı tekrar edecek tek kişi gelecektir; Kemal Sunal ve onun ‘İnek Şaban’ tiplemesi.
İşi olmayan yerlere gidip, her şeye burnunu sokarak başına bin bir dert açan Turist Ömer tiplemesi ile yedi tane absürt komedi filmi çeker Sadri Alışık. Bu filmlerde sınır tanımaz, İspanya’ya, Vahşi Batı’ya, Afrika’daki yamyamların arasına hatta uzaya bile gider, sivri kulaklı uzay yolu kahramanı Mister Spock’ı deli etmeyi başarır.

turistomer
Seksenli yılların başında film temposu azalır, yerini televizyon dizilerine bırakır. En ünlü ve akılda kalıcı dizisi ‘Kartallar Yüksek Uçar’ olur. 1986’da ‘Şalvar Bank’ filminde ve son olarak da 1994’te ‘Yengeç Sepeti’ filminde oynar. Yengeç Sepeti’ndeki büyük baba rolü ile altın portakal kazanır.

Yaklaşık bir sene sonra, 18 mart 1995 yılında Turist Ömer daha evvel hiç gitmediği bir yolculuğu çıkar. Sadri Alışık, Azrail’e de ‘Hey, yavrum hey!” dedi mi bilinmez ancak onun gidişiyle Türk sinemasında açılan boşluk hala doldurulmuş değildir. Zannımca o boşluk bir daha doldurulamayacaktır da.

Herkesin sevgilisi olmayı başarmış bu sempatik aktörü izleme şansı bulmuş şanslı nesil geçip giderken çocuklarımızın onun neşeli hallerinden yoksun büyüyeceğini düşünmek bile ayrı bir hüzün verir insana. Eminim ki çoğumuz televizyonda herhangi bir filmine rastladığımızda mutlaka takılıp kalırız ekranın önünde. Diğer Yeşilçam emektarları gibi o da bizi yalnız bırakıp ebediyete ayrıldığında geride bıraktığı o neşeli yankıyı unutmak mümkün değildir. İsterseniz onu anma şansını bulduğumuz bu minik yazımızı ünlü filmi ‘Şakayla Karışık’tan bir sahne ile noktalayalım.

Ofsayt Osman karakterine büründüğü filminde, arkadaşları ile hasta bir çocuk için para çaldıklarında yakalanırlar. Mahkeme sahnesinde, hakim karşısında öyle bir serzenişi vardır ki zannediyorum bir kuşak bu serzenişi ömür boyu unutmayacak;

 

 

“Ölecekmiş, ölmesin dedim. Bir can kurtulsun dedim. Bütün hayatın ofsayt dediler, bir şeye yaramaz sümsük dediler. Varsın gene desinler dedim. Hayatımda bir defacık bir kız sevdim, onu da kaybedeyim dedim. Bir kerecik bir şey kazanacak oldum onu da kaybedeyim dedim. Tek bir can kurtulsun dedim. Sizler! Hepiniz! Hepiniz hakem olun ağabeyler. Ya bu maç be, tıpkı bir maç. Ama böyle hayat sahasında oynanıyor. Oyuncuları bizleriz, topumuzda namusumuz, vicdanımız, insanlığımız, söyleyin be, ben gene mi atamadım golü ha? Bu da mı gol değil be? Bu da mı gol değil?”

Gol be Sadri Abi, gol!

***

Sadri Alışık ile ilgili bilmediklerimiz;

Asıl adı Sadrettin Alışık’tır.
Babasının mesleği kaptanlık olduğundan onu çok sık görme şansına sahip olamamıştır.
İlk başrolünde Paşabahçe 39.İlkokulu’nda üçüncü sınıfta iken ‘İstiklal Piyesi’nde ‘Adalı Halil’i canlandırdı.
İstanbul erkek Lisesi’ne ardından da Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etmiştir.
Sinemanın yanı sıra şiir ve resimle de uğraşan alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol almıştır.

Sadri Alışık filmografisi;
(beş yüzden fazla filmde görüldüğünden burada sizler için bir seçme yaptım.)

1944 GÜNAHSIZLAR (İLK SİNEMA FİLMİ)
1949 FATO
1959 YALNIZLAR RIHTIMI
1961 KÜÇÜK HANIMEFENDİ (AYHAN IŞIK VE BELGİN DORUK İLE. DAHA SONRA BU SERİYE ÜÇ FİLM DAHA ÇEKİLDİ.)
1962 HAYAT BAZEN TATLIDIR (ZEKİ MÜREN VE BELGİN DORUK İLE.)
1964 AVARE (HİNT FİLMİ AVARE’NİN BİR UYARLAMASIDIR.)
1964 FISTIK GİBİ MAŞALLAH
1964 TURİST ÖMER (MERHABA ABİLER!)
1965 SERSERİ AŞIK
1965 ŞAKAYLA KARIŞIK
1965 TURİST ÖMER DÜMENCİLER KRALI
1966 AH GÜZEL İSTANBUL (SAN REMO’DA ‘GÜMÜŞ AĞAÇ PLAKASI’ ÖDÜLÜ ALIR.)
1966 KARAKOLDA AYNA VAR
1966 TURİST ÖMER ALMANYA’DA
1967 KIZ KOLUNDA DAMGA VAR
1968 AGORA MEYHANESİ
1969 TURİST ÖMER ARABİSTAN’DA
1970 ARKADAŞLIK ÖLDÜ MÜ?
1970 TATLI HAYAT
1970 TURİST ÖMER YAMYAMLAR ARASINDA
1971 ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER
1971 TURİST ÖMER BOĞA GÜREŞÇİSİ
1972 GELİNLİK KIZLAR
1973 BALIKÇI OSMAN
1973 TURİST ÖMER UZAY YOLU’NDA
1974 ATINI SEVEN KOVBOY
1974 TURİST ÖMER RED KİT OLMUŞ
1976 BEN SANA MECBURUM
1986 ŞALVAR BANK
1994 YENGEÇ SEPETİ (BÜYÜKBABA ROLÜ İLE ALTIN PORTAKAL ALIR.)

Reklamlar