Etiketler

, , ,

sg1_sga_01_1280x1024

Stargate SG-1, Stargate Atlantis

1997 yılında yayınlanmaya başlayıp on sezon boyunca yayınlanarak büyük bir başarıya imza atan bilimkurgu dizisi ne yazık ki ülkemizdeki birkaç kez TGRT ve TRT’de yayınlanma girişimine rağmen başarılı olamadı. 1994 tarihli aynı isimli filmden uyarlanan Stargate SG1, ortaya attığı teorilerle sarsıcı bir etki yaratarak bilimkurgu hayranı bir kitleyi ekrana kilitlemeyi başarmıştı. Eski Mısır Tanrıları gibi efsanelerde geçen tanrıların aslında uzaylılar olduğunu ve Yıldız Geçidi adı verilen bir aletle gezegenler arasında yolculuklar yapılabildiğini keşfeden Amerika ordusunun, bir grup asker ve araştırmacıdan oluşan Stargate 1 ekibinin maceralarını anlatan bilimkurgu dizisi 2004 yılında suyla kaplı bir gezegende Atlantis’i keşfetmesiyle Stargate Atlantis adlı ikinci bir kardeş diziye kavuşmuştu. 2007 yılında Stargate sona erdi ancak bu ilk dizideki birkaç karakter Stargate Atlantis’e taşınarak maceralarına devam ettiler.

Dizinin en büyük artıları; bir zamanlar MacGayver’ı canlandırmış Richard Dean Anderson başrol olmasının yanı sıra 10 sezon boyunca iki yüzü geçkin bölümde her türlü bilimkurgu fantezisini ekrana yansıtmayı başarmış olmasıdır.

Not: Stargate Atlantis dizisindeki Doktor Carson Beckett karakteri bence dizi tarihinin en orijinal ve sevimli karakterlerindendir, belirtmeden geçmeyim dedim.