Etiketler

, , ,

lars

Lars And The Real Girl: Gerçeklerle İlişkilerimiz Üzerine Bir Güzelleme

Öncelikle filmle ilgili detayları bulabileceğiniz bir linkle başlayalım: http://www.imdb.com/title/tt0805564/

Lars And The Real Girl, çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan bir adamın internet üzerinden bir tür plastik kadın  (real love doll – Bianca) sipariş etmesi ve onu gerçek biriymiş gibi algılaması üzerine kurulmuş sıcacık bir küçük kasaba dramı.Doktorun da, Lars’ın birlikte yaşadığı abisi ve eşine onun bu sanrısına uymaları gerektiğini söylemesi ile birlikte bu içine kapanık ve sevimli genci kırmak istemeyen kasaba eşrafı da ister istemez bu oyuna katılacaklar, Bianca’yı gerçek bir insanmış gibi kabul etmeye başlayacaklardır.

Lars o kadar iyi bir insandır ki üzerindeki katmanları kaldırıp insanlara gerçek yüzünü göstermeye başladığında çok sevilir, hatta kadınların çoğu onun gibi bir erkeğe sahip olmanın hayallerini paylaşırlar. Lars’ın yarattığı bu sanrı (dillusion)  onun tekrar çevresiyle ilişki kurmasını ve gerçek hayata bağlanmasını sağlayacaktır. Lars’ın nasıl bu hale geldiği ise filimin içinde gizli, izlemek isteyenlerin tadını kaçırmamak için bahsetmeyeceğim.

Ancak Bianca, Lars sayesinde yalnızca bir plastik bebek olmaktan çıkıp kasaba için de gerçek olmaya başladığında bizlere gerçeği nasıl konumlandırdığımız üzerine harika bir içsel tartışma sunar. Yine de filmin sonunda ister istemez şunu sordum kendime; acaba Lars tüm kasabaya bir oyun mu oynamıştır?

Özet olarak; bu iç ısıtan film yer yer ağır bir tempoya sahip olsa da düşündüren diyalogları ve içimizi ısıtan karakterleri ile bizi kendine bağlıyor ve hoş bir izlence sunuyor. Sevdiğiniz insanlarla beraber, küçük bir kasabada geçen sevimli bir dram filmi izlemek isterseniz Lars and The Real Girl sizin için doğu seçenek olacaktır. Birazcık aile dramı, birazcık yetersiz insan ilişkileri, birazcık kırsal hayat ve biraz da deli bir aklın sanrıları… İlaç gibi geliyor…

Son olarak filmdeki bir diyalogdan şu kısma dikkat çekmek istiyorum;

          Bir yetişkin olduğunu nasıl anlarsın?

          Bilmiyorum… Bazı yaptığın hataları kabul etmek zorunda kalırsın ya da düzeltmek için sebep ararsın, düzeltmeye çalışırsın, elinden geleni yaparsın…

Reklamlar