Etiketler

,

a-team_edition1

Ah Şu Amerikan Dizileri: A Takımı (The A Team)  

İşlemedikleri bir suçla itham edilen dört Vietnam’da savaşmış asker, Amerika’da bucak bucak dolaşır ve masumlara yardım ederlerdi.  Genelde yerel mafya ile kapışıp kendilerini yakalatır veyahut bir yerlerde mahsur kalıp ondan sonra da ustaca planlar ve birazcık da McGayver takım çalışması ile yakayı sıyırmayı ve masumları kurtarmayı başarırlardı.

Güçlü bağlantıları olan ve gruba liderlik eden karizmatik ve gizemli Albay Hannibal Smith, yakışıklı ve her bölümde güzel bir kızla işi pişirme durumuna giren Templeton Peck (Yanlış hatırlamıyorsam Bebekyüz tadında bir lakabı da vardı kendisinin.), kasları kadar öfkesi ile de nam salmış dev, altın zincir meraklısı zencimiz B.A. Baracus ve sempatik delimiz Murdock;  A Takımı’nı teşkil eden macera grubumuzun kadrolu elemanlarıydılar. Yanılmıyorsam bir de bazı bölümlerde kahramanlarımıza eşlik eden güzel bir ablamız ve onların peşinden ısrarla gelen bir komiserimiz de söz konusuydu. Elbette o meşhur siyah GMC  minibüslerini ve yardım karşısında aldıkları paranın, verenleri zor durumda bıraktığı zamanlar alınmadığı gibi detayları da unutamayız.

Amerika’da  5 sezon sürmüş, 1983 ila 1987 yıllarında yayınlanmış dizi bizde ancak 1990’lı yılların başında, hayatımıza giren ilk özel kanal olan Star ile gösterilmeye başlandı. Dizinin en büyük handikabı her bölüm her ne kadar farklı olsa da birbirini tekrar eden kısır bir senaryoya sahipti ancak her bölüm de hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük bir heyecan ve merakla kalabalık bir izleyici kitlesi buluyordu. Demek ki o dönemin alışkanlık ve beklenti düzeyi aynı olay dizisinin ve getirdiği sonuçların standardındaydı. 

Reklamlar